Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Klasa VI w trakcie zajęć z techniki zapoznała się ze znaną już od wieków techniką malowania wzorów w drewnie za pomocą "ognia".
Pirografia to prosta i efektowna technika zdobienia drewna. Polega na wypalaniu na zdobionej powierzchni wzorów (napisów, rysunków itp), przeważnie po ich uprzednim naszkicowaniu ołówkiem. Trudniejsze wzory można przenieść na drewno używając kalki technicznej.
Pirograf przypomina wyglądem i budową małą lutownicę kolbową, a wypalanie wzorów odbywa się za pomocą rozgrzanej końcówki.
Najtańszy pirograf można kupić za ok 30zł i do niezbyt częstych zastosowań będzie on zupełnie wystarczający. Za ok 100zł można nabyć już całkiem przyzwoite narzędzie, bardziej ergonomiczne i trwalsze. Praca pirografem jest dość łatwa i nawet osoby bez żadnych zdolności plastycznych mogą osiągnąć dobre rezultaty.
Najłatwiej wypala się wzory na drewnie bardzo gładkim, bez wyraźnych i głębokich słojów. Mocne usłojenie drewna może czasem utrudniać wypalanie, gdyż końcówka pirografu jest prowadzona wzdłuż słojów, a to niekoniecznie pokrywa się z naszym rysunkiem. To jednak początkowe trudności i są stosunkowo łatwe do przezwyciężenia (trzeba po prostu lżej naciskać i wtedy końcówka łatwiej się prowadzi). Pierwsze prace można np. zacząć na sklejce, która jest z reguły bardzo gładka.
Tekst: panfleks.pl